K ČEMU SLOUŽÍ ŽLUČ?
Žluč je žlutá až tmavě zelená hustá tekutina, která se kontinuálně tvoří v játrech, z nichž buď přímo odtéká do dvanáctníku, nebo se dočasně skladuje a zahušťuje ve žlučníku. Po jídle se žlučník vyprazdňuje a žluč odtéká do střeva, kde se účastní trávení tuků. Za den se ve zdravém lidském těle vytvoří 0,1 až 1 litr žluče.
JAKÝM ZPŮSOBEM JE ŽLUČNÍK AKTIVOVÁN?
Tuk přijatý v potravě prochází ústy a žaludkem prakticky nezměněn. Když se kyselá trávenina, obsahující tuk dostane do dvanácterníku, začne stěna dvanácterníku vylučovat do krve hormon cholecystokinin. Tento je krví transportován až do stěny žlučníku, kde vyvolá stahy stěny a tím i vypuzování žluče do žlučovodu. Žlučovod ústí do dvanácterníku a v důsledku zvýšeného přísunu žluče dochází k potřebné emulgaci přítomných tuků a současně i rychlému odstranění tráveniny.
Emulgace tuků je stejný proces, jako když si mýdlem odstraňujeme mastnotu z rukou. Mýdlo v tomto případě napomáhá rozpuštění mastnoty ve vodě. Podobně se chovají sodné soli žlučových kyselin. Umožňují tak využití nejenom tuků, ale i vitamínů a některých kyselin rozpustných v tucích.
Nedostatečné množství žluči způsobuje nedostatečné trávení tuků a špatné vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích A, D, E, K.
Onemocnění žlučníku a žlučových cest patří mezi poměrně častá onemocnění, především osob ve středním a vyšším věku, ale výjimkou není postižení ani mladších jedinců.
Léčivý přípravek Febichol je určený pro dospělé a děti od 15 let,
kteří trpí trávicími obtížemi při vleklých onemocněních jater a
žlučových cest!
Febichol je možné užívat i k léčbě trávicích obtíží při stavech po
chirurgickém odstranění žlučníku nebo po zánětu jater.
Tobolky Febichol lze užívat dlouhodobě, chcete-li je však souvisle užívat déle než 14 dní nebo pokud se Vám přitíží, poraďte se o tom s lékařem.